URLOP

Informujemy, że poradnia STDERM od 12.08.2015 do końca sierpnia będzie nieczynna z powodu urlopu. Zapraszamy od września!

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Karnawałowa odnowa

Na kondycję skóry pracujemy cały rok. Są jednak takie okresy, gdy chcemy wyglądać szczególnie pięknie, jak w karnawale. Jednym ze sposobów na perfekcyjny wygląd są zabiegi z kwasem hialuronowym. Jakie? Na to pytanie odpowiada dr n.med. Marta Wilkowska-Trojniel.

W ofercie gabinetów

Dzięki najnowszym osiągnięciom nauki i medycyny, oferty gabinetów medycyny estetycznej stale powiększają się o nowe zabiegi, pozwalające udoskonalić wygląd skóry i utrzymać ją w dobrej kondycji. W zależności od potrzeb pacjenta lekarz może dobrać zabieg, którego celem będzie delikatne odmłodzenie i nawilżenie skóry, a także usunięcie głębokich zmarszczek. – Twarz, dekolt, szyję i dłonie można odpowiednio nawilżyć, wymodelować lub nadać im objętości preparatami z kwasem hialuronowym, za sprawą delikatnych zastrzyków. Preparaty o niskim stężeniu kwasu przeznaczone są do mezoterapii, której celem jest poprawa jakości skóry okolic oczu, szyi oraz nadanie twarzy wypoczętego wyglądu, odmłodzenie jej przy zachowaniu rysów i proporcji – wyjaśnia dr n.med. Marta Wilkowska-Trojniel, specjalista dermatolog. Przywrócić młodość pozwalają także zabiegi wolumetryczne, polegające na dodaniu objętości w miejscu, w którym jej brakuje. W efekcie tego rodzaju zabiegów można powiększyć usta, policzki czy też uzupełnić braki i głębsze zamarszczenia w zakresie fałdów.

Kiedy na zabieg

Z zabiegów „na ostatnią chwilę”, ale jednak nie w dniu balu, można zaproponować mezoterapię preparatem Redensity marki Teosyal, którą wykonujemy zwykle w okolicy oczu, wokół ust oraz czoła. Zabieg odświeża wygląd, uzupełnia drobne ubytki, a skóra po nim staje się widocznie odświeżona – wyjaśnia lekarz. Popularnym zabiegiem z kwasem hialuronowym o małej gęstości jest również wypełnienie ust. Dzięki niemu możemy znacznie poprawić nawilżenie czerwieni wargowej – usta stają się na kilka tygodni delikatniejsze, miękkie, świetnie nawilżone, ale nie powiększone.

Przemyślana decyzja

Najlepiej jest planować wizytę w gabinecie z wyprzedzeniem. – Efekty wielu zabiegów z zakresu dermatologii estetycznej są widoczne po wykonaniu serii procedur lub upływie określonego czasu, gdy skóra jest odpowiednio stymulowana do odnowy – wyjaśnia dr Wilkowska-Trojniel. W przypadku korekty zmarszczek 7 – 10 dni powinno wystarczyć do pełnego efektu i ustąpienia ewentualnych zasinień. Należy bowiem pamiętać, że przy nawet najdrobniejszym przerwaniu ciągłości skóry, czyli gdy mamy do czynienia z iniekcją, istnieje ryzyko wystąpienia zasinień czy zaczerwienienia, co wynika z indywidualnych cech skóry pacjenta. Nie zawsze więc uda się od razu po zabiegu pobiec na bal…

Do głębszych zmarszczek

Korekcja kwasem hialuronowym, który jest naturalnym składnikiem naszej skóry, jest bezpieczna, a właściwie przeprowadzona pozwala w naturalny sposób ją odnowić. – Do likwidacji głębszych zmarszczek można zastosować na przykład Teosyal Deep Lines, do płytszych ubytków – preparaty Global Action i First Lines. Produkty te dostępne są również wersji z lidokainą – środkiem znieczulającym, dzięki któremu ból, jeśli się pojawia, odczuwalny jest jedynie w momencie wprowadzania igły – wyjaśnia ekspert. – Do zabiegu można także użyć kaniuli, czyli szerszej, tępo zakończonej igły, którą wprowadza się przez „otworek” w skórze i w ten sposób unika wielu nakłuć ­dodaje lekarz. Każda z metod ma swoje zalety. Podczas wizyty lekarz powinien je omówić i dobrać metodę do okolicy anatomicznej, która zostanie poddana zabiegowi. Pierwsze efekty są z reguły widoczne już po pierwszym zabiegu i mogą utrzymać się nawet ponad rok, aż do następnego karnawału.

Więcej informacji o preparatach z kwasem hialuronowym: www.newderm.pl

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Pieprzyk pod lupą – czy pieprzyk na skórze jest groźny?

Zmiany barwnikowe na skórze ma prawie każdy. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z zagrożenia jakie stanowią. Podpowiadamy na co zwracać szczególną uwagę będąc „posiadaczem pieprzyków”.

Promieniowanie słoneczne jest niezbędne do życia, prawidłowego funkcjonowania organizmu, syntezy witaminy D oraz dobrego samopoczucia. Jednak nadmierna ekspozycja na ultrafiolet może prowadzić do szeregu schorzeń dermatologicznych, fotostarzenia skóry, bądź pogłębiania się już istniejących problemów. Szczególne zagrożenie stanowią zmiany barwnikowe zwane potocznie pieprzykami, które pod wpływem ekspozycji na słońce mogą przeobrazić się w niebezpieczne struktury. Mogą też powstać nowe zmiany.[SinglePic not found]

Oczywiście nie każdy pieprzyk jest groźny. Pomocna w ocenie znamion jest dermatoskopia (dermoskopia). Jest to zupełnie bezpieczna i nieinwazyjna metoda wczesnej profilaktyki czerniaka. Jej zadaniem jest odróżnienie zmian barwnikowych od niebarwnikowych, natomiast w przypadku zmian barwnikowych ich monitorowanie i ewentualne wczesne wykrycie transformacji nowotworowej. Urządzenie do oceny znamion nazywa się dermatoskopem i jest atrybutem każdego dermatologa. Dermatoskop umożliwia badanie mikroskopowe skóry, posiada kilku- lub kilkunastokrotne powiększenie i specjalne oświetlenie, które pozwala uzyskać „trójwymiarowy obraz” skóry.

Badanie może być powtarzane wielokrotnie, wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych. Służy głównie do oceny zmian barwnikowych, melanocytowych (znamiona barwnikowe, czerniak) oraz niemelanocytowych (naczyniowych, keratynocytowych).
Niepokojącymi objawami, które powinny skłonić nas do wizyty u dermatologa są przede wszystkim: nagłe powiększenie się znamienia; zmiana wyglądu znamienia, dotycząca jego struktury lub zabarwienia; świąd w obrębie znamienia; pojawienie się obwódki zapalnej, czyli zaczerwienienia wokół znamienia; krwawienie.

Ważny jest też tryb życia pacjenta oraz wywiad rodzinny. Na pytania o te sfery życia należy być przygotowanym podczas wizyty. Chodzi o ewentualne przebyte lub aktualne choroby nowotworowe skóry u spokrewnionych członków rodziny. Istotna jest tzw. dawka kumulacyjna ultrafioletu, na którą pacjent był narażony w ciągu życia. Czynnikiem ryzyka w kontekście znamion atypowych czy też czerniaka są krótkie intensywne wakacje na plaży, oparzenie słoneczne w dzieciństwie, korzystanie z solarium czy fototerapia prowadzona w leczeniu innych dermatoz.

Nie należy obawiać się wizyty dermatologicznej, podczas której lekarz ogląda zmiany – badanie jest bezbolesne i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Badanie nie zajmuje dużo czasu. Postępowanie po takim badaniu polega na ustaleniu odpowiednich zaleceń – zwykle jest to ochrona przeciwsłoneczna filtrami z wysokim faktorem oraz wizyta kontrolna po określonym upływie czasu – najczęściej po 6-12 miesiącach. Niekiedy w przypadku stwierdzenia cech atypowych, niepokojących w obrębie badanego znamienia lekarz podejmuje decyzję o usunięciu znamienia. Nie pobiera się wycinków ze znamion barwnikowych, usuwa się je w całości, a następnie, jeśli są takie wskazania, poddaje badaniu histopatologicznemu – czyli sprawdza się znamię pod mikroskopem. Znamiona wycina się w specjalistycznych placówkach dermatochirurgicznych lub onkologicznych. Są to zabiegi krótkie, w znieczuleniu miejscowym, z założeniem kilku drobnych szwów chirurgicznych.

Co roku w Polsce organizowana jest akcja badania znamion, celem umożliwienia każdej zainteresowanej osobie dostępu do bezpłatnej oceny niepokojących zmian. Akcja Melanoma Day odbywa się w maju pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Krajowego Konsultanta w dziedzinie dermatologii. Dodatkowo na przełomie maja i czerwca 2012r. niektóre gabinety dermatologiczne będą przeprowadzały nieodpłatne badania. W Białymstoku do włączenia się w kampanię zostało zaproszonych kilka gabinetów dermatologicznych. Jako nowopowstała placówka nasz gabinet STDERM w Białymstoku będzie również brał udział w akcji.

 dr n. med. Marta Wilkowska-Trojniel

Posted in Bez kategorii | Leave a comment
laserowe usuwanie zmarszczek, fotoodmładzanie, likwidacja przebarwień (Cosmelan), likwidacja zmarszczek (Restylane, Juvederm, Botox), lifting niechirurgiczny,