Fototerapia, czyli leczenie światłem jest stosowana od wielu lat w terapii schorzeń skóry.

W gabinecie STDERM w leczeniu stosowane są kabina, ścianka oraz grzebień do fototerapii miejscowej.  Fototerapia, czyli leczenie światłem, to metoda, która była stosowana już w starożytnym Egipcie. Powiązane z nią pojęcia to radioterapia, czyli leczenie promieniami oraz helioterapia oznaczająca leczenie jedynie naturalnymi źródłami promieniowania ultrafioletowego. Dużą skuteczność w leczeniu chorób skóry wykazuje wyselekcjonowana wiązką UVB 311nm, która jest dostępna w poradni. Terapii podlegają łuszczyca, bielactwo, atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski, ale też niektóre rodzaje łysienia czy schorzenia przebiegające ze świądem. Kwalifikacja do leczenia następuje po konsultacji lekarskiej. Istnieją przeciwwskazania do terapii, m.in. ciąża, niektóre leki, niewyrównane schorzenia ogólnoustrojowe, klaustrofobia. Podczas naświetlania należy chronić oczy specjalnymi okularami.

Foto(chemo)terapia jest metodą leczenia światłem nadfioletowym. Podczas fotochemoterapii, zwanej też terapią PUVA, dodatkowo aplikowana jest substancja światłouczulająca. Początek nowoczesnego światłolecznictwa datuje się ok. roku 1900 publikacją (1899) Nielsa Finsena, w której opisał leczenie gruźlicy skóry promieniami nadfioletowymi. W ciągu ostatnich 40 lat ukazało się wiele publikacji na temat badań z dziedziny fotobiologii i fotomedycyny, odzwierciedlających rosnący potencjał promieniowania ultrafioletowego. W fototerapii istotne znaczenie ma prawidłowe dozowanie. Oznacza to, że leczenie musi odbywać się pod stałą kontrolą lekarską!

Lampy UV Waldmann wyznaczają standard skutecznej terapii od ponad 40 lat. Efektywność ekonomiczna i najwyższa jakość przekonują do ich stosowania. Podczas codziennych fototerapii w klinikach i placówkach medycznych lampy UVA i UVB dowodzą swojej skuteczności. Nieustanne polepszanie jakości skutkuje wysokim natężeniem naświetlania.