KOLAGEN – Główne białko tkanki łącznej występujące w większości narządów wszystkich organizmów żywych. Należy do grupy białek prostych o nazwie skleroproteiny. Posiada typową budowę włóknistą, dzięki której pełni funkcję podporową.
W formie krystalicznej znajdziemy go w rogówce oka. Występuje również w narządach wewnętrznych: wątrobie, nerkach, sercu, płucach. Stanowi około 30% wszystkich białek w organizmie człowieka. Odpowiedzialny jest za adhezję i regenerację komórek oraz za sprężystość i jędrność skóry. Kolagen jest uznawany za optymalny biomateriał do rekonstrukcji i odbudowy tkanek. Skóra właściwa zawiera: 70 – 85 % KOLAGENU (80 % typ I, 20 % typ III), 2 % Elastyny oraz 0,03 – 0,09%HA
Po ok 25. roku życia człowieka rozpoczyna się nieodwracalny i nieuchronny proces stopniowego zanikania kolagenu, polegający na zmniejszaniu jego produkcji, a zwiększanu degradacji. W ten sposób zostaje zachwiana równowaga kolagenowa w organizmie człowieka, gdyż więcej kolagenu ulega zniszczeniu, niż organizm jest w stanie odbudować.
Pierwszym objawem tego procesu są widoczne na skórze zmarszczki, które powstają w wyniku zapadania się wierzchniej warstwy skóry jako efekt ubytku matrycy kolagenowej Medycyna przeciwstarzeniowa oferuje obecnie szereg bezpiecznych zabiegów, które skutecznie oddziaływują na wiotką, mało elastyczną skórę i efektywnie wpływają na spłycenie, a nawet całkowitą redukcję zmarszczek. Jednym z nich jest terapia atelokolagenem. Jest to przełomowy zabieg w gabinetach medycyny estetycznej w aspekcie ujędrniania, zwiększania gęstości i elastyczności oraz regeneracji i odbudowy skóry.
Atelokolagen jest wyrobem medycznym klasy III. Stanowi nową generację heterologicznego kolagenu typu I, w postaci liofilizowanego, wysoce oczyszczonego bez użycia enzymów proteolitycznych proszku. To w chwili obecnej jedyny dostępny na rynku bioaktywny, nieusieciowany atelokolagen typu I w formie śródskórnej iniekcji, przeznaczony do regeneracji i odbudowy najdelikatniejszych okolic twarzy i całego ciała. Biomateriał charakteryzuje się dwukierunkowością działania tzw. podwójnym mechanizmem: z jednej strony stymuluje on obecne w skórze fibroblasty do produkcji włókien endogennego kolagenu z drugiej zaś strony pobudza proliferację nowych fibroblastów, które również będą syntetyzowały nowe, młode włókna kolagenowe. W ten sposób Atelokolagen tworzy optymalne warunki do odbudowy i regeneracji skóry.
Kiedy można mówić o końcowym efekcie zabiegu?
Pełna kuracja obejmuje zazwyczaj 2 do 4 zabiegów w odstępach 14 – 21 dni, jednakże o ich ilości i częstotliwości decyduje lekarz w zależności od wieku pacjenta i stanu jego skóry. Tylko prawidłowo zakwalifikowany do zabiegu Pacjent jest gwarancją pełnej satysfakcji i optymalnej skuteczności terapii. Zazwyczaj pierwsze efekty są widoczne już po kilku dniach. Po tym czasie widać poprawę elastyczności, napięcia i blasku skóry. Ostateczny efekt regeneracji, ujędrnienia i zagęszczenia skóry osiągamy po wykonaniu pełnej terapii. Uzyskane rezultaty utrzymują się od 6 do 12 miesięcy. Zaleca się wykonywanie 1 zabiegu co 3 miesiące lub powtórzenie pełnej terapii po ok. 6 – 12 miesiącach.
Efekty zabiegu: